XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze w 110. rocznicę urodzin Bohdana Ihora Antonycza. Po–słowie  
XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze w 110. rocznicę urodzin Bohdana Ihora Antonycza. Po–słowie  

XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze w 110. rocznicę urodzin Bohdana Ihora Antonycza. Po–słowie  

XIX Лемківский Єрусалим на папери в 110. річницю уродин Богдана Ігоря Антонича. «По–слові» 

Черговий раз маме приємніст запросити Вас на вернісаж виставки новой XIX едиції Лемківского Єрусалима на папери в 110. річницю уродин Богдана Ігоря Антонича під заголовком «По–слові».

Юж 4. вересня в Лігницкій Галереї мистецтв Ring можете обзерати нову експозицію, а вернісаж виставки одбудеся 27. вересня o годині 18:00 .

Виставку мож оглядати по 12. жовтня 2019 рока.

Мате тіж можливіст поберати каталог виставки:
XIX. Лемківский Єрусалим на папери «По–слові»

Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż nowej edycji wystawy XIX Łemkowskiego Jeruzalem na papierze w 110. rocznicę urodzin Bohdana Ihora Antonycza, zatytułowanej Po–słowie.

Już od 4. września w Legnickiej Galerii Sztuki Ring będzie można oglądać nową ekspozycję, natomiast wernisaż wystawy odbędzie się 27. września o godz. 18:00.

Wystawa potrwa do 12. października 2019 roku.

Zachęcamy również do pobrania katalogu wystawy:
XIX. Łemkowskie Jeruzalem na papierze „Po–słowie”

Po-słowie – plakat A3.cdr
Projekt pn. Łemkowskie Jeruzalem jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną od 19. lat przez Zjednoczenie Łemków.

Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska, ale jest otwarty na twórców różnych narodowości. Od 2014 r. związana z projektem wystawa jest co roku prezentowana w legnickiej Galerii.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu pt. Po-słowie. XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze jest twórczość Bohdana Ihora Antonycza  — ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody, ale artysta żywo reagował także na wydarzenia społeczne i w jego utworach odnajdziemy wiele symbolicznych opisów, np. kapitalistycznego miasta. Artyści zaproszeni do wystawy stworzyli prace zainspirowane poezją Antonycza. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z najwybitniejszych malarzy XX w., Jarosław Modzelewski.

Tytułowe posłowie to krótki lub dłuższy komentarz, jaki umieszcza się na końcu dzieła literackiego; poseł to osoba wysłana dokądś w określonym celu z oficjalną misją. Tak więc zawarte w tytule wystawy znaczenia łączą Bohdana Ihora Antonycza z posłannictwem i misją jego krótkiego życia  — jako piewcę i emisariusza zarówno świata łemkowskiego folkloru, jak i awangardowych środowisk literackich i artystycznych Krakowa i Lwowa okresu międzywojnia. Wystawa w Galerii Ring (Rynek 12) prezentuje obrazy, rysunki i obiekty korespondujące z wątkami poruszanymi przez łemkowskiego poetę. Zapraszamy zatem widzów na wspólny spacer po antonyczowskiej poetyce

Zobacz relację