Montaż nowych tablic na symbolicznych drzwiach
Montaż nowych tablic na symbolicznych drzwiach

Montaż nowych tablic na symbolicznych drzwiach

28.11.2017
Czarne, Długie, Radocyna, Lipna

Niedługo upłynie 10 lat od momentu realizacji przez Zjednoczenie Łemków projektu o dosyć sentymentalnej nazwie: „Przez zarośnięte trawą koleiny dróg, co się kończą przy umarłych sadach. Zapomniane wsie Łemkowszczyzny”.

Projekt ten zrealizowaliśmy przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, kierunek udzielonego wsparcia dotyczył działań w obszarze: „Regionalizm — wartości — tradycja”.

Zadanie polegało na oznakowaniu pięciu łemkowskich wsi, które w skutek deportacji w latach 1945-1947 przestały istnieć. Wsi, które nigdy już się nie odrodziły.

Rezultatem tego w: Czarnym, Długim, Radocynie, Lipnej oraz Nieznajowej osoby odwiedzające te miejscowości mogą natknąć się na symboliczne drzwi, opatrzone tablicą, z krótka notką historyczną. Są to drzwi do nieistniejących domów, a tym samym do historii, kultury oraz drzwi do własnej wyobraźni.

Informacje o nich można znaleźć na różnych stronach internetowych, portalach, w artykułach prasowych czy filmach dokumentalnych a nawet podróżniczych. Jednak gdyby nie nasza stała opieka nad ich stanem technicznym już dawno zniknęłyby z pejzażu.

Razem z Urzędem Gminy Sękowa w październiku po raz kolejny przeprowadziliśmy ich konserwację oraz poprawę stanu technicznego. Niestety, w tym roku nie udało się nam dotrzeć do Nieznajowej, prace konserwatorsko-remontowe w tej wsi zrealizujemy na wiosnę, 2018 r.

Sfinansowaliśmy również nowe tablice na wszystkie drzwi, z których już teraz, bez trudu przeczytają Państwo o historii skrywanej przez zdziczałe sady.

Poniżej zamieszczamy relację fotograficzną z montażu nowych tablic.

Zobacz relację