Reportaż z premiery teatralnej sztuki pt. „Talerhof”,
opartej na opowiadaniu Andrzeja Stasiuka,
która odbyła się 27 września 2013 w Grazkim Teatrze Schauspielhausgraz.
Niecodziennie wraca się wspomnieniami do tych zdarzeń i jak to bywa, historie odżywają przy okazji rocznic.
Obóz w Talerhof (k. Grazu) – obóz dla internowanych Ukraińców i Rusinów z Galicji i Bukowiny, oskarżonych o moskalofilstwo, został utworzony przez władze austro-węgierskie, działał w od 4 września 1914 do końca 1917 r.
Warunki obozowe były bardzo ciężkie. Terror, samowola administracji obozowej, głód, trudne warunki sanitarne, epidemia tyfusu spowodowały wysoką śmiertelność wśród więźniów (zarejestrowano 1767 przypadków śmierci, w tym pomiędzy 17 stycznia, a 31 marca 1915 zmarły 524 osoby).
Po zakończeniu I wojny światowej na Łemkowszczyźnie powstał „kult Thalerhofu”, organizowano wyjazdy, wydawano publikacje, powstawały miejsca pamięci. Jedno z nich znajduje się m. in. w nieistniejącej już wsi, w Czarnem. Obecnie na terenie dawnego obozu znajduję się lotnisko.
27 września 2013 roku w grazkim Teatrze Schauspielhausgraz odbyła się premiera sztuki teatralnej pt. „Talerhof”, która została wyreżyserowana na podstawie opowiadania Andrzeja Stasiuka.
Spektakl „Talerhof” to nie tylko przywołanie historii i pamięć o tym co było, to także symboliczne połączenie dwóch światów, współczesnego oraz tego sprzed 90-sięciu lat. Postacie więźniów, żołnierzy co jakiś czas wyłaniały się z przeszłości dając odczuć swoja obecność podróżnym.
Fotografie, które można zobaczyć w galerii są tylko skrótem tego, co odbyło się podczas tego wieczoru. Na premierze obecny był Pan Andrzej Stasiuk wraz z małżonką Moniką Sznajderman oraz przedstawicielki Zjednoczenia Łemków: Natalia Hładyk i Joanna Zemanek.
Po spektaklu odbyło się przyjęcie, w którym udział wzięli twórcy spektaklu, aktorzy oraz zaproszeni goście.
Zobacz relację