14.12.2013 r.
Łemkowskie Jeruzalem jest przedsięwzięciem kontynuowanym od 13 lat. Realizacja tego projektu integruje łemkowskie środowisko artystyczne, które w swych twórczych poszukiwaniach porusza różne kwestie związane z tą kulturą. Coroczne ekspozycje ukazują niszową (jeśli chodzi o zakres tematyczny) twórczość artystów biorących udział w tym projekcie.
Łemkowskie Jeruzalem ma dla nas znaczenie symboliczne, to miejsce magiczne, to powrót do korzeni, podróż w głąb siebie.
Oprócz walorów artystycznych posiada jeszcze jeden, ważny aspekt swojej misji i komunikacji z odbiorcą. Zachęca społeczeństwo do dialogu międzykulturowego i bliższego zapoznania się z tajnikami kultury łemkowskiej.
Tegoroczna edycja XIII Łemkowskiego Jeruzalem poświęcona jest twórczości Andyego Warhola, który był z pochodzenia Łemkiem (Rusnakiem).
Jego twórczość miała wielkie znaczenie dla sobie współczesnych i kolejnych pokoleń artystów.
Do dzisiejszego dnia pojęcia popkultury ipop artu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych spośród tendencji i kierunków artystycznych XX wieku. Warto zatem przypomnieć tą wybitną postać i odnieść się do jego twórczości.
The Warhol effect | Efekt Warhola jest hasłem przewodnim.
Dla tak niewielkiej społeczności jak nasza, identyfikacja z osobami wybitnymi, znanymi, które wywodzą się z tego kręgu kulturowego ma ogromne znaczenie w procesie dalszego kształtowania się tożsamości kulturowej.
Niniejsza wystawa oraz katalog ukazują to, co udało nam się wspólnie opracować w tym roku podczas tygodniowego pleneru w Beskidzie Niskim.
Partnerem projektu jest Akademia Sztuki w Krakowie — opiekun artystyczno-merytoryczny prof. Grzegorz Sztwiertnia.
W projekcie wzięło udział 16 artystów z: Polski, Ukrainy oraz Słowacji.
Zakres ekspozycji: malarstwo, grafika komputerowa, film, techniki autorskie. Ilość prac: 30 szt., formatowo bardzo zróżnicowane.
Ilość wystawionych prac dostosowana jest do możliwości wystawienniczych galerii.
Prezentacja tej wystawy w Strzelcach Krajeńskich jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, zważywszy na fakt, iż duża część naszej społeczności mieszka w tym mieście lub bliskiej okolicy.
Koordynator wystawy:
Natalia Hładyk
Zobacz relację