Tegoroczna edycja XIII Łemkowskiego Jeruzalem poświęcona będzie twórczości Andyego Warhola, który był z pochodzenia Łemkiem (Rusnakiem).
Jego twórczość miała wielkie znaczenie dla sobie współczesnych i kolejnych pokoleń artystów.
Do dzisiejszego dnia pojęcia popkultury i pop artu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych spośród tendencji i kierunków artystycznych XX wieku.
Warhol to ikona pop-artu. Warto zatem przypomnieć tą wybitną postać i odnieść się do jego twórczości.
Podczas pleneru/konferencji zaprezentowane zostaną: film o Warholu oraz publikacje związane z wystawami Andyego Warhola prezentowanymi w ostatnich latach na całym świecie.
Plenerowy plan
Przyjazd: 18.08.2013
Strat: 19-23.08.2013
Miejsce: Centrum Kultury im. B. I. Antonycza w Gorlicach
- 20.08.2013 – wykład otwarty, film;
- 21.08.2013 – wycieczka do Muzeum Andy Warhola w Medzilaborcach (Słowacja);
- 23.08.2013 – zakończenie pleneru.
WYKŁADY
1.
Krzesło i buty: Warhol i van Gogh jako ikony nowoczesności — wykład będzie próbą ukazania Andy’ego Warhola i Vincenta van Gogha jako twórców nowoczesności w sztukach wizualnych. Jak się okazuje, ich nowatorska twórczość ma wiele cech wspólnych, zarówno w bezkompromisowości podejścia do sztuki jak i w bezbłędnym odczytaniu zasad kształtujących społeczne i kulturowe zmiany. Zadziwiające, jak bardzo ich myślenie i praktyka szły ze sobą ręka w rękę. To właśnie zostanie ukazane.
Prof. ASP Grzegorz Sztwiertnia
2.
From banality to disaster / Od banału do katastrofy — pozornie banalny Pop-Art zmienia bezpowrotnie świat sztuki i jego zasady. Dla nielicznych wyzwolenie, dla wielu katastrofa. Czy słusznie? Wykład w oparciu o wystawę: 'Regarding Warhol, Sixty Artist, Fifty Years’ / „Odnosząc się do Warhola, sześćdziesięciu artystów, pięćdziesiąt lat” — wystawa w The Matropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku w 2012 r.
Dr Joanna Zemanek
3.
Od Zera do Designera, Andy Warhol
Jerzy Dobrzański
Zobacz relację